وبلاگ‌نویسی برای نویسندگان


در صورتی که تمایلی به دریافت مدرک پایان دوره ندارید می‌توانید این فیلد راخالی بگذارید.

«ثبت‌نام آنلاین دوره متوقف شده است اما این دوره به همراه هفت دوره‌ی درسی دیگر در قالب یک کتاب در نوگام منتشر شده است و از این‌جا قابل دانلود است.»

همه‌ی ما چیزهایی در مورد وبلاگ‌نویسی شنیده‌ایم و اگر جزو نسل «پیشافیسبوک» باشیم، احتمالا به وبلاگ‌های فارسی مرتب سر زده‌ایم و شاید هم زمانی به این فکر کرده باشیم که خودمان وبلاگی درست کنیم. اگر وبلاگ‌نویس باتجربه‌ای هستید، ممکن است نکاتی در این جزوه پیدا کنید که برای‌تان مفید باشد، اما این راهنما به طور کلی، برای کسانی تهیه شده که با وبلاگ و وبلاگ نویسی به گونه‌ی ابتدایی آشنایی دارند و به «تولید محتوا» به شکل حرفه‌ای یا تفننی علاقه‌مندند.

این راهنما به‌ویژه برای نویسندگان و علاقه‌مندان به نوشتن در حوزه‌های مختلف، از جمله ادبیات، طراحی شده است. بنابراین، تولید محتوای نوشتاری بیشترین توجه در این راهنما را به خود اختصاص داده است و بحث اصلی بر این است که یک نویسنده‌ی حرفه‌ای یا تازه‌کار چطور می‌تواند از وبلاگ برای معرفی کارهای خود و ارتباط با مخاطب استفاده کند. 


اهداف آموزشی این دوره چیست؟
انتظار این است که خواننده‌ی این راهنما در پایان بتواند تعریف بهتر و روشن‌تری از وبلاگ‌نویسی، سودمندی و کاربرد آن و چالش‌های مرتبط با آن به دست آورد و در کنار این‌ها قادر باشد از نظر فنی با نحوه ایجاد یک وبلاگ، انتشار محتوا و به‌روزسازی آن آشنا شود و آن را عملی سازد. از این‌رو، این راهنما به دو بخش اساسی تقسیم شده است: بخش اول به شکل نظری و تئوریک در مورد وبلاگ‌نویسی و ضرورت آن بحث می‌کند و در بخش دوم به زبانی ساده و با ارائه‌ مثال‌هایی روشن تلاش شده که مخاطب این راهنما بتواند عملا یک وبلاگ روی شبکه جهانی اینترنت درست کند و به انتشار محتوا بپردازد. 

درس‌های این دوره عبارتند از:

  • معرفی و آشنایی با وبلاگ‌نویسی
  • وبلاگ‌نویسی، رسانه‌ها و نویسندگی
  • آشنایی با وبلاگ و قابلیت‌های آن
  • درست کردن یک وبلاگ ساده
  •  انتشار محتوا در وبلاگ
  • توصیه‌هایی برای تولید محتوای دیجیتال
  • استفاده از شبکه‌های اجتماعی